خانه/مقاله/نقش بسته بندی در انتخاب محصول

نقش بسته بندی در انتخاب محصول

همه ما می‌دانیم که بسته بندی محصولات به روش های مختلفی کار می‌کند. بسته بندی فقط برای حفاظت از کالاها در فروشگاه نیست، بلکه با یک دست نامرئی مصرف کننده را به سوی خرید محصول، هدایت می‌کند و باعث فروش محصول می‌شود. بنابراین بسته بندی در فرایند انتخاب محصول چه نقشی را بازی می‌کند و چگونه در زندگی روزمره ما به کار میاد؟ با شرکت چاپ و بسته بندی سی‌گل باربد همراه باشید:

اول، فرایند تصمیم گیری مصرف کنندگان را بررسی می‌کنیم. در نظریه رفتار مشتریان، اساتید بازاریابی همچون جان هاوارد و جگدیش شت سه نوع محصول همراه با فرایند تصمیم گیری آن ها را مشخص نمودند.

  • محصولات با گستره عظیمی از مشکلات: مصرف کننده محصول جدیدی که چیزی در مورد آن نمی‌داند را کشف می‌کند. هیچ گونه اولویت برندی ای وجود ندارد. در این مورد روند خرید معمولا بسیار زمانبر است. خرید های گران قیمتی مانند خرید ماشین یا خانه معمولا مساله ای دشوار به نظر می‌آید، اما محصولاتی مانند “تلفن های هوشمند” یا “تبلت” ” نیز می‌توانند در این دسته قرار بگیرند.
  • محصولاتی با مشکلات محدود: مصرف کننده دارای انتظاراتی با یک دید کلی از محصول است و تجربه استفاده از محصول را دارد. با این حال، هنوز در هنگام  تصمیم گیری درباره برند شک دارد. این وضعیت معمولا برای خرید های گاه به گاه مانند لباس و لوازم آرایشی بوجود می‌آید.
  • محصولات با رفتار واکنش زودهنگام: خریدهای روزانه ی مصرف کننده که به خوبی از آنها اطلاع دارد در زمره این دسته قرار می‌گیرند. در این حالت مصرف کننده درباره انتخاب کدام برند و یا محصول اطمینان کامل را دارد. تصمیم گیری برای خرید در این حالت راحت و سریع گرفته می‌شود.

بسته بندی و انتخاب

محصولات با تنوع در حل مساله – فرآیند انتخاب محصول

در اینجا سازنده باید مصرف کنندگان را آگاه سازد. برای مثال باید بسته بندی، محصول هدف را به روشنی بیان کند. اغلب ما محصولاتی را می‌بینیم که در آگاهی بخشیدن به مصرف کنندگانشان شکست خورده اند و در این صورت است که خرید تقریبا غیر ممکن می‌شود.

محصولاتی با مشکلات محدود – فرآیند انتخاب محصول

برای این محصولات مهم است که مزایای رقابتی را برجسته کرده و مصرف کنندگان را متقاعد کنیم که این محصول دقیقا همان چیزی است که آن ها نیاز دارند. مشتریان قبل از انتخاب نهایی محصول، در مورد برندی که از آن می‌خواهند استفاده کنند، به بسته بندی آن حساس هستند. نشان دادن ارزش های منحصر به فرد محصولات در قیاس با دیگر محصولات می‌تواند ایده خوبی باشد.

فرآیند انتخاب محصول برای محصولات با رفتار واکنش زودهنگام

برندهایی که دارای فرایند خرید روتین برای مشتریانشان هستند باید این مورد را پیش بینی کنند که مصرف کنندگان پس از مدتی از یک محصول خسته می‌شوند. یک جنبه کلیدی، نوآوری در بسته بندی است. هراز گاهی برندها باید برای تازه و پا بر جا نگه داشتن مشتریانشان بسته بندی محصولاتشان را تغییر دهند و در عین حال باید از منحرف کردن مشتریان وفادارشان اجتناب نمایند.

۱۳۹۶/۹/۴ ۱۳:۴۳:۰۶ ۴ آذر, ۱۳۹۶|۰ نظر

ارسال نظر

۹۱ ۷۴ ۶۹ ۴۴ –۰۲۱
۲۷ ۷۹ ۱۹۶ ۰۹۲۰